Black Curve

PĘTLA INDUKCYJNA

Co to jest i jak działa

„Pętla Indukcyjna” audio [induktofoniczna] to system wspomagający słyszenie dla osób słabosłyszących, który wykorzystuje pętlę z drutu/taśmy (rodzaj anteny) do wytworzenia pola elektromagnetycznego w celu bezprzewodowego nadawania sygnału dźwiękowego, odbieranego przez aparaty słuchowe wyposażone w odbiorczą „cewkę indukcyjną” lub przy użyciu innych urządzeń wspomagających słuch.
Pole magnetyczne wytwarzane jest przez system z dedykowanym wzmacniaczem audio, który dostarcza prąd elektryczny do pętli z drutu miedzianego, co powoduje wytworzenie wokół niego modulowanego pola magnetycznego.
Celem „pętli indukcyjnej” jest wytworzenie pola elektromagnetycznego w określonym obszarze, w którym osoby słabosłyszące będą mogły otrzymać izolowany i wyraźny sygnał audio w swoim aparacie słuchowym, ustawionym w pozycji „T” lub „M / T” lub w innym odbiorniku. Dźwięk z mikrofonu, sprzętu nagłaśniającego lub innego źródła audio, transmitowany jest bezprzewodowo (w polu wytworzonym przez pętlę) bezpośrednio do aparatu słuchowego osoby, która będzie mogła go usłyszeć bez przeszkadzajacyh dźwięków i hałasów z otoczenia.

Dowiedz się więcej

PĘTLA INDUKCYJNA

Gdzie i kiedy stosować

W wielu krajach Europy, w tym w Polsce, (aby wywiązać się z obowiązków wynikających z ustawy o zapewnieniu dostępności z 2019 roku) instytucje publiczne zobowiązane są do wprowadzenia technicznych systemów umożliwiających osobom słabosłyszącym dostęp do pełnej informacji słownej bez utraty treści wynikających z wady słuchu… by otrzymali tak samo zrozumiałą informację, jak wszyscy inni. Takim systemem jest pętla indukcyjna wraz z dedykowanym wzmacniaczem oraz źródłem dźwięku.
Najczęściej pętle indukcyjne stosuje się w miejscach, gdzie panują trudne warunki akustyczne, gdzie jest duży hałas, duży pogłos - czyli wszędzie, gdzie potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy przez osoby słabosłyszące.
Miejsca, w których zastosowano systemy techniczne, takie jak „pętla indukcyjna”, muszą być oznakowane niebieskim piktogramem „T”. Oznakowanie musi być dobrze widoczne, umieszczone na wysokości wzroku, umieszczone tak, by osoba mająca potrzebę skorzystania z pomocy systemu pętli indukcyjnej, widziała dokąd ma się kierować.

Piktogram \

ZASTOSOWANIA

  • recepcje, punkty obsługi klienta, stadiony
  • kasy, infokioski, bankomaty, mieszkania, hale widowiskowe
  • kina, teatry, audytoria, sale konferencyjne
  • kościoły, sądy, domy sąsiedzkie, muzea, stacje kolejowe
  • urzędy, przychodnie, apteki, wystawy, restauracje
  • sale telewizyjne, poczekalnie, sale lekcyjne
  • autobusy, taksówki, samoloty, promy, pociągi
... jednym słowem wszędzie tam, gdzie następuje komunikacja między ludźmi lub gdzie przekaz informacji odbywa się poprzez systemy dźwiękowe.

Dlaczego PĘTLA

... czy nie wystarczy "zrobić głośniej"

selektywność narządu słuchu

W trudnych warunkach akustycznych, osoby zdrowe korzystają z naturalnie wykształconego mechanizmu "selektywności" słuchu. Polega to na tym, że nasz mózg niejako automatycznie eliminuje niechciane dźwięki, zakłócenia, koncentruje się na rozumieniu treści, które są przekazywane przez rozmówcę, głośnik na peronie, czy konferansjera podczas imprezy plenerowej. Osoba słabosłysząca, korzystająca z aparatu słuchowego, jest tego mechanizmu pozbawiona. Nawet niewielki ubytek słuchu powoduje znaczne pogorszenie komfortu słuchania, ponieważ mózg otrzymuje zdecydowanie mniej informacji słuchowych, i nie jest w stanie tak przetworzyć tego, co do niego dociera, by efektem był prawidłowy odbiór istotnych dźwięków.
Osoba z ubytkiem słuchu często mówi "słyszę, ale nie rozumiem". Mikrofon umieszczony w aparacie wzmacnia wszystkie dźwięki, jakie do niego docierają - zarówno tekst przemówienia, jak i odgłos przelatujacego w górze samolotu, płacz dziecka, szum wentylatora, mieszankę rozmów, krzyków ... po prostu wszystko. I z tego tumultu uszkodzony, chory, niesprawny układ słuchu, nie jest w stanie wyselekcjonować tego jednego dźwięku, który jest ważny.

co zrobić, żeby było lepiej

W celu zapewnienia osobie słabosłyszącej komfortu słuchania, należy dostarczyć jej sygnał "obrobiony", czysty, bez zakłóceń. Bo żeby dobrze słyszeć i rozumieć przekaz słowny, nie musi on być głośny - musi być wyraźny i zrozumiały. W głośnym otoczeniu nie będziemy prosić "zrób głośniej" - zamiast tego założymy na głowę dobrej jakości słuchawki i dzięki temu usłyszymy tylko to, co nas interesuje, a co jest do nas dostarczane przez kabel, czy bezprzewodowo, z systemu nagłośnienia, telefonu, mikrofonu, telewizora, czy innego źródła. I dokładnie tak działa pętla indukcyjna - przetwarza czysty sygnał, który bezpośrednio dociera do aparatu słuchowego - bez zbierania szumów, trzasków, hałasu, rozmów innych osób, zniekształceń pogłosowych czy innych zjawisk, utrudniajacych rozumienie i słyszenie.

czy pętla zawsze pomoże

Pętla indukcyjna działa w oparciu o generowane przez wzmacniacz, modulowane pole elektromagnetyczne. I zgodnie z zasadami fizyki, pole to podlega zniekształceniom, może być tłumione, zagłuszane. Duża ilość elementów metalowych, biegnące w pobliżu instalacje elektryczne, działające urządzenia, wentylacja... i wiele innych. W niektórych wypadkach może okazać się, że pętla nie będzie działać prawidłowo.

Innym problemem jest fakt, że pole elektromagnetyczne jest przenikliwe - ściana pomieszczenia, w którym pętla jest zamontowana, nie są dla niego przeszkodą. Zarówno w pomieszczeniach obok, jak i poniżej czy powyżej, sygnał z pętli może byc odbierany przez inne osoby - jest to szczególnie istotne w przypadku konieczności zachowania prywatności, np u lekarza, czy na sali wykładowej, gdzie głos wykładowcy z sali obok może być słyszalny niemal tak samo dobrze, jak głos wykładowcy z sali, w której znajduje się osoba słabosłysząca. Można w pewnym zakresie efekt ten niwelować poprzez stosowanie tzw. instalacji macierzowych, ale są one zdecydowanie droższe niż proste pętle. Innym sposobem poradzenia sobie z trudnym pomieszczeniem, jest zastosowanie innego systemu, opartego o przesył sygnału przez podczerwień lub fale radiowe.

Instalacja pętli

Blue Button
  • w podłodze

    Najbardziej powszechnym, najskuteczniejszym sposobem montażu pętli, jest wykonanie pętli na podłodze. Można zrobić to na etapie wykonywania wylewki (remontu), można wykonać to na etapie wyposażania pomieszczenia (pętla pod wykładziną).

  • na ścianie, pod sufitem

    Jeśli instalacja w podłodze nie jest możliwa, wtedy pętlę montuje się na ścianie lub pod sufitem, korzystając z koryt kablowych, peszli, systemów montażowych lub chowając pętlę pod tynkiem. Niestety, w ścianach często przebiegają inne instalacje, które niekorzystanie wpływają na funkcjonowanie pętli indukcyjnej.

  • tymczasowa

    Możliwe jest także wyposażenie sali, auli, wydarzenia plenerowego, w tymczasową pętlę - czyli odpowiednio dobrany zestaw wzmacniacza i pętli, rozkładanej na wyznaczonym obszarze, na czas wydarzenia.

  • przenośna

    W niektórych wypadkach rozwiązaniem może być niewielka, przenośna pętla indukcyjna, która ze względu na niewielkie rozmiary i ograniczony zasięg, stosowana jest najczęściej w okienkach kasowych, czy na stanowiskach obługi, i umożliwia rozmowę w cztery oczy.

Kontakt

wyślij do nas zapytanie

kontakt[znak email]bel-aqustic.com.pl