ŁAPICKA OAZA GALERIA PROPONUJEMY SZLAKAMI TATARÓW CIEKAWE MIEJSCA HISTORIE KONTAKT
W Kruszynianach dziś nie łatwo zobaczyć Tatara. W całej wsi zostały tylko dwie rodziny tatarskie: Chałeckich i Popławskich, w sumie zaledwie kilka osób.
Tatarzy liczniej przybywają z terenu całej Polski na zjazdy rodzinne i święta religijne. Wówczas ciche i spokojne Kruszyniany stają się ludne i wesołe. Wśród przybyłych można wpatrzeć wiele ciekawych twarzy: staruszki o szerokich, porośniętych rzadkim meszkiem, typowo mongolskich twarzach, z płaskim nosem i szpakowatymi ukośnymi oczami, smagłych mężczyzn o kruczoczarnych włosach, wydatnych kościach policzkowych i orlich nosach.
Podczas tych spotkań przygotowuje się także tradycyjne tatarskie potrawy: bielisz - z baraniego lub gęsiego mięsa oraz słynne kołduny tatarskie.

Tatarzy starają się o tradycyjną oprawę najważniejszych obrzędów w życiu muzułmanina: chrztu zwanego "azan", ślubu i pogrzebu. Szczególną troskę przejawiają Tatarzy o należyte odprawienie rytuału pogrzebowego. Po śmierci zwłoki są układane na specjalnej ławie bądź na drzwiach i obmywane przez wynajętych w tym celu ludzi. Nos i uszy nieboszczyka zatykana są watą, a całe ciało spowijane w białe płótno, zwane sawan. Pod płótnem pozostawia się "daławary", długie zwoje białego papieru z odpowiednimi tekstami modlitewnymi. Zwłoki po odpowiednim przewiązaniu przykrywa się sukiennym całunem zielonego lub czarnego koloru. Nad grobem w trzech rzędach ustawiają się mężczyźni, zwróceni twarzą na południe. Zwłoki są spuszczane na nowych ręcznikach lub kawałkach płótna do głębokiego dołu. Zmarły jest zwrócony głową ku zachodowi, aby w dniu Sadu Ostatecznego, powstawszy z grobu, mógł "pójść" na wschód. Ciało okłada się szczelnie deskami, tworzącymi ostrosłup. Po usypaniu podłużnego kopczyka, okładają go po bokach drobnymi kamieniami, a u głowy i nóg umieszczają po dużym kamieniu. Imam polewa wodą świeżą mogiłę, modli się, po czym wszyscy zbliżają się do mogiły i spożywa "sadogę". Wreszcie zebrani dotykają prawą ręką kopczyka, żegnając się w ten sposób ze zmarłym. Żałoba trwa 40 dni.

Innym elementem tradycji islamskiej są święta muzułmańskie, zwane "bajramami", w czasie kto tych odbywają się wspomniane zjazdy Tatarów z całego kraju do jedynych dwóch czynnych ośrodków religii muzułmańskiej w Polsce: Bohonik i najstarszego w kraju meczetu w Kruszynianach.

Zobacz też duchy, magia i tatarscy znachorzy

 

GDZIE SĄ TATARZY?

STRONA GŁÓWNA